Zaznacz stronę

Szpital Murcki Sp. z o.o. stał się jednym z nielicznych ośrodków w okolicy, w którym pacjenci z przepukliną pachwinową mogą znaleźć nowoczesną pomoc medyczną, dzięki wdrożeniu małoinwazyjnej metody operacyjnej metodą TEP (rodzaj zabiegu dokonywanego przy pomocy laparoskopu w przestrzeni przedotrzewnowej, bez otwierania jamy brzusznej). W zakresie przygotowań do przeprowadzania zabiegów tego typu, doświadczeni chirurdzy naszego szpitala pod koniec ubiegłego roku wzięli udział w specjalistycznym szkoleniu Akademii firmy Aesculap Brown w Nowym Tomyślu. Honorowa inauguracja pierwszych operacji w Szpitalu Murcki Sp. z o.o. (fotorelacja z lewej strony) została dokonana przez dr Jakuba Łomnickiego (i pod jego instruktarzem) – ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej w Krakowie, od kilkunastu lat operującego tą metodą.

Zabiegi przepukliny pachwinowej wykonywanej metodą TEP wykonywane są w Szpitalu Murcki Sp.z o.o. zarówno w ramach NFZ, jak i na zasadach komercyjnych. Szczegółowe informacje dostępne są u ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej – lek. Krzysztofa Smolarka, specjalisty II stopnia z zakresu chirurgii ogólnej. Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu: 32 255 61 62 wew. 238 (gabient ordynatora), wew. 246 (sekretariat oddziału).

Zalety plastyki przepukliny pachwinowej techniką laparoskopową z dostępu całkowicie zaotrzewnowego (ang. TEP – Totally Extraperitoneal Repair)
Zaletą zabiegu operacyjnego przepukliny pachwinowej metodą TEP jest:
– małoinwazyjność
– szybki powrót do normalnej aktywności życiowej (w ok. 3 tygodnie od zabiegu)
– mniejszy ból pooperacyjny
– mała liczba nawrotów przepukliny

Co to jest przepuklina?
Przepuklina to stan, w którym narządy jamy brzusznej lub ich fragmenty (tj. jelita, w rzadkich przypadkach pęcherz moczowy) uwypuklają się przez osłabioną ścianę jamy brzusznej na zewnątrz ciała, tworząc widoczne i wyczuwalne pod skórą owalne wybrzuszenia. Przepuklina powiększa się z czasem, nigdy sama nie zanika.

 

(źródło zdjęcia: http://www.habilite.in/surgeries-specializations/
best-laparoscopic-hernia-surgery-in-delhi/management-of-hernia/inguinal-hernia/)

Powstawanie przepukliny:
Przepuklina występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Może być wrodzona, jak i nabyta. Do powstania przepukliny predysponują nieprawidłowości anatomiczne oraz genetyczne.
A. Podłoże anatomiczne przepukliny
Ciało człowieka nie jest doskonałe, niektóre obszary mają naturalną mniejszą wytrzymałość tj. okolica pachwinowa, okolica pępka, czy obszary blizn pooperacyjnych.
Aby powstała przepuklina, muszą zaistnieć jednak dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko choroby, przede wszystkim zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, które powoduje wypychanie narządów i ich uwypuklenie na zewnątrz. Tak może się zdarzać m.in. :

  • pacjentów z wieloletnimi zaparciami,
  • pacjentów z chorobami układu oddechowego objawiającymi się przewlekłym kaszlem,
  • palaczy papierosów,
  • pacjentów otyłych,
  • kobiet w ciąży,
  • osób w zaawansowanym wieku,
  • osób wykonujących ciężką pracę fizyczną po urazie jamy brzusznej itp.

B. Podłoże genetyczne przepukliny
Uwarunkowaniem genetycznym powstawania przepukliny jest zaburzona struktura włókien kolagenowych (kolagen odpowiada za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. W przypadku zmniejszenia elastyczności włókien, struktury łatwo ulegają rozciąganiu, powodując zmniejszenie oporu tkankowego, łatwego do sforsowania przez narządy wewnętrzne tj. m.in. jelita.

Objawy przepukliny:
Najczęściej chory obserwuje powiększanie się uwypuklającego się miękkiego tworu, który może samodzielnie (lub nie) odprowadzić do wnętrza brzucha. Worek przepuklinowy z czasem (po miesiącach lub po latach) bardzo się powiększa (może być jednak wizualnie trudno zauważalny u osób otyłych). Dzieje się tak wskutek zwiększania ciśnienia w brzuchu, na przykład w czasie dźwigania, wypróżnień, kaszlu, śmiechu. Nie każda przepuklina boli, choć mogą pojawić się dolegliwości bólowe, wzdęcia, zaparcia i ogólny dyskomfort.

Rodzaje przepuklin:
Przepukliny w zależności od lokalizacji dzieli się na następujące rodzaje:

  • przepuklina pachwinowa (występuje u ok.70% chorych),
  • przepuklina udowa (występuje u ok.12% chorych),
  • przepuklina pępkowa (występuje ok.11% chorych),
  • przepuklina linii białej,
  • przepuklina pooperacyjna.

Leczenie przepukliny:
Właściwym leczeniem przepukliny jest leczenie operacyjne. Wszystkie metody operacyjne polegają na wszczepieniu materiału syntetycznego – specjalnej siatki, która zabezpiecza narządy przed ich przemieszczaniem i uwypuklaniem się poza jamę brzuszną.

Stosowane metody operacyjne to:

  1.  operacje klasyczne metodą Lichtensteina – zabieg wiąże się z tradycyjnym dostępem do kanału pachwiny przez nacięcie powłok.
  2. operacje laparoskopowe (nowoczesne): TAPP i TEP. Różnią się one dojściem operacyjnym do okolicy pachwinowej
        • metoda TAPP (Transabdominal Preperitoneal Repair )– dojście następuje do okolicy pachwiny przez jamę brzuszną
        • metoda TEP (Totally Extraperitoneal Repair ) – zabieg wykonuje się w przestrzeni przedotrzewnowej, nie otwierając jamy brzusznej, omijając problemy związane ze zrostami otrzewnowymi i inną patologią jamy brzusznej

Zabieg laparoskopowy przepukliny pachwinowej metodą TEP – czas hospitalizacji:
Okres hospitalizacji w leczeniu przepukliny pachwinowej metodą TEP wynosi ok. 2 dni.