Zaznacz stronę

Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu w Murckach, to jeden z niewielu tego typu oddziałów na Śląsku. Został otwarty 1 lipca 2014 roku. Wcześniej władze szpitala zdecydowały się zmniejszyć oddział chirurgii i w ten sposób udało się wygospodarować piętro dla rehabilitacji kardiologicznej. Oddział jest koedukacyjny z 11 łóżkami. W ciągu roku przyjęto tu 111 pacjentów, większość z nich na pobyty długoterminowe, nawet pięciotygodniowe.

– Wszyscy kończyli pobyt w dobrej formie i bardzo często z kondycją i wydolnością, której pozazdrościć mógłby im nie jeden w pełni zdrowy człowiek. A o tym, że czuli się u nas dobrze, zachowali przyjemne wspomnienia i nawiązali bliskie kontakty z współpacjentami i personelem, najlepiej świadczy liczna obecność pacjentów, często również z rodzinami, na rocznicowych uroczystościach i świetna wspólna zabawa – opowiada Krzysztof Zaczek, prezes zarządu Szpitala w Murckach.

Obchody rocznicy zostały zainicjowane przez kierownika Oddziału dr Adama Staronia, ale włączył się ich organizacje zarówno personel jak i sami pacjenci.

– O ile nam wiadomo tego typu inicjatywy spotkań z pacjentami i byłymi pacjentami, były dotychczas organizowane głównie w szpitalach transplantologicznych czy onkologicznych, gdzie udany przeszczep czy szczęśliwie zakończona walka z chorobą nowotworową przedstawiane są jako „początek nowego życia”. My uznaliśmy, że w przypadku rehabilitacji kardiologicznej mamy do czynienia z podobnym efektem – pacjenci którzy kończą pobyt w naszym Oddziale również maja szansę rozpocząć nowe życie, czy też powrócić do niego po bardzo poważnym i traumatycznym przeżyciu, jakim jest incydent kardiologiczny – wyjaśnia Zaczek.

Na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w Murckach pacjenci mają regularnie spotkania z psychologiem, dietetykiem, =zajęcia jogi,nordic walking, a latem tai chi, zajęcia odbywają się zarówno w szpitalnym parku, jak i na sali gimnastycznej, rowerach treningowych oraz bieżni.

Relacja prasowa: http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/oddzial-rehabilitacji-kardiologicznej-w-szpitalu-w-murckach,3459305,artgal,t,id,tm.html

fotorelacja