Zaznacz stronę

 Szpital Murcki przekazał karetkę dla Ukrainy. Karetka ze szpitala w Murckach dotarła już do Ukrainy, by tam móc dalej służyć w działaniach ratunkowych. Dzięki uprzejmości darczyńców ambulans został wyposażony w niezbędne środki medyczne.

Prośby o udostępnienie sprzętu były już kierowane do polskich samorządowców.
W odpowiedzi na ostatni apel lwowskich władz, Miasto Katowice wraz z prezydentem Marcinem Krupą przekazało tam trzy miejskie autobusy, które pomagają przewozić żołnierzy oraz rannych na froncie. Teraz do Ukrainy pojedzie karetka ze Szpitala Murcki.

W pomoc w skompletowaniu wyposażenia ambulansu zaangażowało się wiele osób. Akcję wsparły takie podmioty jak: Polska Grupa Górnicza S.A., Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Centrum Medyczne Femina w Katowicach, Apteka VIOLA Katowice Murcki, Salus International Sp. z o.o., CZM Cezal Wrocław S.A., Sarstedt Sp. z o.o., ZARYS International Sp. z o.o. Sp. k., BL Medica Sp. z o.o. Sp. k., Medak Arkadiusz Musioł, BIOTON SA, Urtica Sp. z o.o., Aesculap Chifa Sp. z o.o. oraz Centrum Medyczne TOMMED.  Wraz z ambulansem przekazane zostaną także agregaty prądotwórcze, które zostały zakupione ze środków pochodzących ze zbiórki zorganizowanej wśród pracowników Szpitala oraz mieszkańców Giszowca przez katowicką radną Barbarę Mańdok oraz ratownika medycznego Krzysztofa Pandzicha.

Za  sprawą ww. podmiotów oraz osób, karetka została zaopatrzona w wyroby medyczne, m. in. ciśnieniomierze, pulsoksymetry, koce termiczne, resuscyfikatory, glukozę, płyny infuzyjne, bandaże, a także środki przeciwbólowe, dezynfekcyjne oraz wiele innych.

Ambulans został przekazany fundacji In Corpore, która wraz z konsulem honorowym Ukrainy w Katowicach,  dr. n. med. Jarosławem Wieczorkiem zajęła się logistycznym aspektem przekazania karetki na stronę ukraińską.

Jest rzeczą oczywistą, że w Ukrainie w tej chwili brakuje wszystkiego. Każda pomoc jest niezwykle potrzebna i za każdą jesteśmy wdzięczni. Karetka transportująca to pomoc celowana dla ludzi poszkodowanych w działaniach wojennych. Karetka zapatrzona jest w olbrzymią ilość sprzętu medycznego,     w tym opatrunki potrzebne do zaopatrywania ran- mówił Jarosław Wieczorek, konsul honorowy Ukrainy w Katowicach – i dodaje Pierwszym miejscem docelowym, gdzie zatrzyma się karetka jest miasto Lwów, z którym miasto Katowice współpracuje od dawna, gdyż jest zamysł, by Lwów stał się miastem partnerskim. Tego nie udało się do tej pory zrealizować w pełni ze względu na epidemię koronawirusa. Jednak już przed wybuchem wojny w Ukrainie prezydent Katowic Marcin Krupa podjął inicjatywę, by kontynuować te działania. Po rozmowie z merem Lwowa został utworzony most pomocy między Katowicami, a Lwowem, gdzie kierowana jest olbrzymia ilość transportu z pomocą humanitarną. W planach jest jeszcze transport środków farmaceutycznych, w tym bardzo potrzebnej insuliny.

 

 

 

Ambulans z darami dotarł już do Ukraińskich odbiorców.