Zaznacz stronę

Endoskopia

Pracownia endoskopii mieści się w Budynku Oddziału Chirurgii.

Rejestracja jest możliwa w godzinach  11.00 do 14.30 pod numerem telefonu:   +48 885 460 621.

UWAGA! Ze względów technicznych okres oczekiwania na badanie endoskopowe może ulec wydłużeniu. Przepraszamy.

Pracownia wykonuje badania endoskopowe w następującym zakresie:

  • Gastroskopia diagnostyczna
  • Gastroskopia diagnostyczna z badaniami histopatologicznymi, Test HP
  • Rektoskopia
  • Anoskopia

Gastroskopia

Gastroskopia, to rodzaj badania endoskopowego, którego celem jest obejrzenie od wewnątrz – za pomocą endoskopu – górnego odcinka przewodu pokarmowego ( przełyk, żołądek, dwunastnica ). W tym celu wprowadza się endoskop przez usta Pacjenta.

Przygotowanie do badania:

  • badanie wykonywane w godzinach rannych powinno odbywać się na czczo ( jedzenie może zasłonić obraz lekarzowi )
  • w przypadku wykonywania badań w godzinach popołudniowych, na 6 godzin przed badaniem należy nie przyjmować żadnych płynów i pokarmów; dopuszcza się wypicie niewielkiej ilości czystej wody nie późnej niż 2 – 3 godziny przed badaniem
  • na badanie ( w miarę możliwości ) należy przynieść całą dokumentację medyczną, dotyczącą diagnozowanego schorzenia, zwłaszcza poprzednie wyniki badań, jeżeli były wykonywane

Uwaga – jeżeli badanie jest planowane w godzinach popołudniowych można przyjąć rano leki nasercowe i przeciwpadaczkowe, popijając je niewielką ilością wody.

Przebieg badania:

Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym hamującym odruch wymiotny, w pozycji leżącej na lewym boku. Przed badaniem należy usunąć ewentualne protezy zębowe. W trakcie badania zakładany jest między szczęki plastikowy ustnik ( dla ochrony delikatnego endoskopu). Następnie wprowadza się do jamy ustnej i gardła końcówkę endoskopu ( o średnicy ok. 10mm), prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Wprowadzanie końcówki aparatu odbywa się pod kontrolą obrazu wyświetlanego na monitorze – w czasie całego badania jest to jedyny nieprzyjemny moment. Badanie trwa około 5-10 minut.
Po gastroskopii pacjent przez godzinę nie powinien jeść i pić, ponieważ ma znieczulone gardło i może się zakrztusić.

Przeciwwskazania do wykonania badania: świeży zawał serca, ostra niewydolność krążeniowa i oddechowa, ostra niewydolność wieńcowa,niekontrolowane nadciśnienie, obraz kliniczny „ostrego brzucha”

Rektoskopia

Badanie polega na wprowadzeniu wziernika ( rektoskopu o długości 20 – 30 cm ) przez odbyt i oglądaniu ścian jelita grubego.
Dzięki rektoskopii można:

  • dokonać oceny błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego
  • pobrać materiał ( próbkę ) do badania histopatologicznego
  • hamować krwawienia
  • usunąć polipy i ciała obce

Przygotowanie do badania (zgodne z zaleceniami lekarza):

  • dzień przed badaniem należy stosować dietę płynną
  • wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie oraz ponownie w dniu badania powinno się zrobić oczyszczający wlew doodbytniczy ( lub przyjąć środki przeczyszczające zalecone przez lekarza )
  • na badanie ( w miarę możliwości ) należy przynieść całą dokumentację medyczną, dotyczącą diagnozowanego schorzenia, zwłaszcza poprzednie wyniki badań, jeżeli były wykonywane

Przebieg badania:

Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję kolankowo – łokciową ( gdy nie jest to możliwe,z uwagi na ciężki stan chorego bądź zmiany w układzie kostno – mięśniowym badanie wykonuje się w ułożeniu lewobocznym ).
Badanie rozpoczyna się obejrzeniem odbytu oraz badaniem per rectum. Następnie rektoskop ( wziernik zaopatrzony w układ optyczny ) zostaje posmarowany żelem znieczulającym, by móc wprowadzić go przez odbyt na długość 20 – 30 cm. W przypadku zaistnienia takiej konieczności pobiera się materiał do badania histopatologicznego. Badanie jest zazwyczaj krótkie ( trwa kilka – kilkanaście minut ).

Przeciwwskazania do wykonania badania: zapalenia otrzewnej, podejrzenie perforacji jelita

Anoskopia

Anoskopia to badanie proktologiczne, które pozwala ocenić odbyt i kanał odbytu za pomocą anoskopu, czyli wziernika o długości 10 cm.

Przygotowanie do badania: badanie nie wymaga specjalnego przygotowania

Przebieg badania

Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję kolankowo – łokciową ( gdy nie jest to możliwe, z uwagi na ciężki stan chorego bądź zmiany w układzie kostno – mięśniowym badanie wykonuje się w ułożeniu lewobocznym ). W trakcie badania lekarz wprowadza anoskop do jelita grubego. Badanie trwa od 4 do 10 minut, w zależności od wskazań i ewentualnych dodatkowych czynności, które w trakcie badania trzeba wykonać.

Przeciwwskazania do wykonania badania: brak