Pracownia USG mieści się w Budynku Oddziału Chirurgii (parter, obok Izby przyjęć) wykonuje badania USG:
- jamy brzusznej
- nerek
- wątroby, pęcherzyka żółciowego
- miednicy mniejszej
- pęcherza, prostaty
- tarczycy
- piersi
Rejestracja do pracowni: 32 255 61 62 wew. 253
USG układu moczowego
Badanie USG układu moczowego wykonuje się przez powłoki brzuszne. Daje ono możliwość oceny funkcjonowania m. in. nerek, pęcherza moczowego, dróg moczowych oraz prostaty u mężczyzn.Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.
Przygotowanie do badania:
- by prawidłowo ocenić układ moczowy pacjent powinien zgłosić się na badanie z pełnym pęcherzem, dlatego godzinę przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra niegazowanego płynu ( należy rozpocząć przygotowania do badania na godzinę przed badaniem, z uwagi na fakt, iż od momentu wypicia napoju do wypełniania pęcherza moczowego musi upłynąć czas)
- badanie powinno być wykonane na czczo ( w przypadku badania w godzinach popołudniowych ostatni, lekkostrawny posiłek należy spożyć 6 godzin przed badaniem)
- na badanie ( w miarę możliwości) pacjent powinien przynieść całą dokumentację medyczną, dotyczącą diagnozowanego schorzenia, zwłaszcza poprzednie wyniki badań, jeżeli były wykonywane
Przebieg badania:
W trakcie badania pacjent leży na plecach z odsłoniętą dolną częścią brzucha, która smarowana jest specjalnym żelem ( ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych ), po którym przesuwana jest głowica aparatu. Wynik USG przedstawiany jest w postaci opisu, do którego załączone jest zdjęcie. Badanie trwa ok. 5 – 10 minut.
Przeciwwskazania do wykonania badania: brak
USG jamy brzusznej
Badanie USG wykonuje się przez powłoki brzuszne. Daje ono możliwość oceny funkcjonowania narządów przewodu pokarmowego m. in. wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, trzustki, śledziony. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.
Przygotowanie do badania:
- w dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać wzdymających, ciężkostrawnych posiłków, aby ilość gazów w przewodzie pokarmowym była jak najmniejsza
- w przeddzień badania powinno powstrzymywać się przed piciem napojów gazowanych
- na badanie należy zgłosić się na czczo ( lub 8 godzin po posiłku, w przypadku wykonywania badania w godzinach popołudniowych )
- na badanie ( w miarę możliwości ) pacjent powinien przynieść całą dokumentację medyczną, dotyczącą diagnozowanego schorzenia, zwłaszcza poprzednie wyniki badań, jeżeli były
wykonywane
Przebieg badania:
W trakcie badania pacjent leży na plecach z odsłoniętą dolną częścią brzucha, która smarowana jest specjalnym żelem ( ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych ), po którym przesuwana jest głowica aparatu. Wynik USG przedstawiany jest w postaci opisu do którego załączone jest zdjęcie. Badanie trwa ok. 5-10 minut.
Przeciwwskazania do wykonania badania: brak
USG tarczycy
Badanie USG umożliwia zlokalizowanie zmian niewykrywalnych badaniem palpacyjnym bądź w obrazie scyntygraficznym. Dzięki temu badaniu można dokonać oceny morfologii zmian guzowatych, a tym samym zróżnicować ich charakter. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.
Przygotowanie do badania:
- badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ( należy jedynie mieć odsłoniętą szyję – ważne jest ściągnięcie wszelkiej biżuterii, takiej jak.: łańcuszki, koraliki, kolczyki itp. )
- na badanie ( w miarę możliwości ) pacjent powinien przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy; wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH ( jeżeli były wykonywane )
Przebieg badania:
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Na skórę badanej części ciała nakładany jest żel ( ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych ), po którym przesuwana jest głowica aparatu. Wynik przekazywany jest w formie opisu z załączonym zdjęciem. Badanie trwa 10 – 15 minut.
Przeciwwskazania do wykonania badania: brak
USG piersi
Badanie USG piersi pozwala na: zbadanie tkanek, z jakich zbudowany jest gruczoł, ocenę dołów pachowych i węzłów chłonnych, jak również wykrywanie zmian ogniskowych. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.
Przygotowanie do badania:
- badanie najlepiej jest wykonać między 4 a 10 dniem cyklu miesiączkowego
- badanie nie wymaga specjalnego przygotowania
- na badanie ( w miarę możliwości) pacjentka powinna przynieść całą dokumentację medyczną,
dotyczącą diagnozowanego schorzenia, zwłaszcza poprzednie wyniki badań, jeżeli były wykonywane.
Przebieg badania:
Badanie przeprowadzane jest w pozycji siedzącej bądź leżącej. Na piersi nakładany jest żel ( ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych) po którym przesuwana jest głowica aparatu USG – lekarz za jego pomocą ogląda na monitorze elementy gruczołu sutkowego i sprawdza, czy nie znajdują się w nim niepokojące zmiany. Po obejrzeniu piersi lekarz bada doły pachowe, w których ocenia węzły chłonne.
Przeciwwskazania do wykonania badania: brak
Sprawdź jak przygotowac się do usg jamy brzusznej na: https://rkmedica.pl/porady/jak-sie-przygotowac-do-usg-brzucha/