Tai chi Qigong w Szpitalu
Ćwiczenia zaczerpnięte z tradycji gimnastyki chińskiej, przeznaczone dla osób w każdym wieku oraz nie mających wcześniejszego przygotowania ruchowego. Prowadzone są z uwzględnieniem indywidualnych możliwości ruchowych. Ćwiczenia mają działanie rozluźniające wszystkie partie mięśniowe. Jednocześnie usprawniają aparat ruchowy i poprawiają ruchomość stawów nie powodując niebezpieczeństwa kontuzji. Trening przeznaczony dla osób, które chcą ćwiczyć qigong dla celów profilaktyki zdrowotnej. Ćwiczenia te koordynują pracę wszystkich układów fizjologicznych poprzez wpływ na gospodarkę hormonalną.
Tai chi Qigong to również:
-
profilaktyka zdrowotna;
-
stopniowe poszerzanie zakresu ruchomości układu motorycznego;
-
korekta ustawienia kręgosłupa;
-
pomoc w stanach zwyrodnieniowych stawów;
-
regulacja funkcji fizjologicznych wszystkich układów;
-
poprawa kondycji fizycznej;
-
poprawa zdolności koncentracji;
-
poprawa umiejętności uczenia się i zapamiętywania informacji
Zapraszamy na zajęcia w czwartki od godz. 17.30 -19.00. Zajęcia odbywać się będą w parku na terenie Szpitala lub w sali rehabilitacyjnej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Do ćwiczeń potrzebny jest luźny wygodny strój sportowy oraz miękkie sportowe obuwie. Najlepiej na ćwiczenia przeznaczyć godziny przed śniadaniem lub przed kolacją.
Prowadzący: Instruktor Iwona Korlacka – Iwona Korlacka jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska ze specjalnością biologia środowiska i dodatkowo instruktorem rekreacji ruchowej z kung fu, tai chi, qigong, jogi, narciarstwa i sportów wrotkarskich. Od 1980 r. zajmuje się dodatkowo działalnością rekreacyjno-sportową. W latach 1086-1989 pracowała na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach prowadząc zajęcia z zakresu biologii, rekreacji ruchowej i sportu. W tym czasie dojeżdżała na studia podyplomowe z zastosowań nauk matematycznych w pracy naukowej organizowany przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Tam też nawiązałam kontakty z nauczycielami wschodnich systemów ruchowych, którzy dość nielicznie w tym czasie przyjeżdżali do Polski. Aktualnie systematycznie uczestniczy w szkoleniach z zakresu prowadzenia zajęć rekreacyjnych z różnych dyscyplin sportowych. Prowadzenie zajęć mających znaczenie dla profilaktyki zdrowotnej stanowi cel jej edukacji w zakresie instruktażu zajęć ruchowych o charakterze rekreacyjno-relaksacyjnych.
Ćwiczy od 1988 r., uczy się u wielu nauczycieli.
-
Tai chi styl Chen – nauka u Mistrza Chen Xiaowang i jego syna Chen Yingjun oraz Jana Silberstorff i innych;
-
Qigong – nauka u Howarda Choy oraz u licznych mistrzów i nauczycieli sztuk walki;
-
Hatha Joga system B.K.S. Iyengar – nauka u Gabriella Giubilaro, Lois Steinberg, Corin Biria i innych;
Prowadzi stałe zajęcia i warsztaty w Katowicach i Siewierzu. W okresie wakacji prowadzi liczne grupy w sanatoriach i domach wczasowych w Ustroniu.
Szczegóły na stronie internetowej: www.iwonakorlacka.pl
Dla celów profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji jest wiele różnych form tai chi qigong.
Jedną z nich jest sekwencja qigong lecącego żurawia lub qigong 18 postaw.
Qigong Lecącego Żurawia to opracowana we wrześniu 1080 roku przez dr Chao Jing Siang na podstawie wielu stylów qigong sekwencja prostych ćwiczeń, których celem jest pobudzenie punktów na meridianach oraz wzrost przepływu energii w organizmie człowieka.
Qigong oparty jest na naukach medycyny chińskiej. Kilkakrotne powtórzenie sekwencji ćwiczeń daje odczuwalną poprawę stanu zdrowia zarówno w przypadku urazów jak i w stanach zwyrodnieniowych czy schorzeń przewlekłych, Qigong to jedna z metod, która przyczynia się do utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oraz do usunięcia blokad energetycznych w organizmie. Ćwiczenia te mają walory gimnastyki zdrowotnej, harmonizującej cały organizm. Jednocześnie precyzyjne wykonywanie ćwiczeń według obowiązujących zasad, to ćwiczenie płynności, harmonii i piękna w ruchu.
Tekst opracowała: Iwona Korlacka