Zaznacz stronę

Zazwyczaj szczyt zachorowań na grypę Sanepid odnotowuje od lutego do marca. Epidemia grypy 2017 na Śląsku pojawiła się jednak wcześniej. W zeszłym roku w styczniu zachorowań było ponad połowę mniej. W ubiegłym miesiącu zachorowało prawie 30 tys. ludzi. Cztery osoby zmarły.  Na razie nie wiadomo, czy grypa już się kończy, czy dopiero najgorsze przed nami.

Zadzwoń już dziś i umów się na szczepienie
Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla Dorosłych i Dzieci
Telefon. 32 258 60 74

Czy to już epidemia?

Oficjalnie służby medyczne nie używają jeszcze określenia „epidemia”, ale sami możemy zauważyć, że wokół nas coraz więcej osób źle się czuje. Nie każdy jednak idzie do lekarza, co powoduje szybsze rozprzestrzenianie się choroby. Nie można lekceważyć pierwszych objawów.

Objawy grypy

Zazwyczaj u pacjentów występuje większość objawów jednocześnie, nie musza one być jednak bardzo nasilone. Gorączka może trwać 1-3 dni i ustąpić. Gorzej pozbyć się kaszlu. Typowe objawy grypy:

  • wysoka gorączka, 
  • dreszcze, 
  • bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, 
  • kaszel, katar,
  • ogólne osłabienie. 

http://tomojadres.blox.pl/2016/02/Grypa.html

 

 

Ofiarą grypy może paść każdy i wszędzie – w pracy, w szkole, przedszkolu, w sklepie, autobusie, a nawet na klatce w bloku. Epidemia grypy jest bardzo prawdopodobna, ponieważ dróg, by się nią zarazić, jest wiele:

  • wirus przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt, kontakt ze skażonymi powierzchniami,
  • okres wylęgania się wirusa grypy wynosi 2 dni
  • największe prawdopodobieństwo zarażenia zdrowej osoby występuje dzień przed wystąpieniem objawów oraz 3-5 dni po ustąpieniu objawów
Pamiętaj, by się zaszczepić – dla siebie, dla bliskich, dla rodziny.
Telefon. 32 258 60 74

http://www.tvs.pl/informacje/epidemia-grypy-2017-na-slasku-sanepid-11-tys-chorych-tygodniowohttp://www.dziennikzachodni.pl/serwisy/zdrowie/a/grypa-na-slasku-nie-odpuszcza-4-ofiary-smiertelne-grypy-w-styczniu-w-lutym-bedzie-epidemia-grypy,11750262/