Zaznacz stronę

Odkryj ćwiczenia Hatha Yogi, dzięki którym wzmocnisz swoje zdrowie, odzyskasz spokój umysłu i doznasz głębokiego relaksu. Zadbaj o kondycję, popraw koncentrację i obudź siły witalne.
Ćwicząc jogę wyciszysz się, odstresujesz po pracy, wyciągniesz zastałe kończyny, czy kręgosłup, będziesz lepiej wyglądał, poprawisz sylwetkę, poznasz czym jest prawdziwa harmonia i złoty środek.

Zapraszamy na zajęcia z jogi, które odbywają się w każdy wtorek o godz. 17.00,
w sali gimnastycznej Szpitala Murcki Sp. z o.o.

Bliższe informacje – tel. 662 016 181, 32 255 61 62, e-mail: [email protected].

Łukasz Szyszka – nauczyciel jogi
Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Przygodę z jogą rozpoczął w 2004 roku i po dwu letniej praktyce pod okiem doświadczonych nauczycieli sam postanowił zrobić kurs instruktora jogi. W 2006 roku na Litwie otrzymał dyplom Nauczyciela hatha jogi wg S.Sivanandy. Praktykę pogłębiał w ośrodkach jogi „Ashramach” we Francji, Włoszech i Austrii. Jest wielokrotnym organizatorem i propagatorem akcji „Joga w parku”. Jego życie i filozofia płyną wraz z naukami mistrzów dalekiego wschodu.

Zajęcia / Joga lecznicza wg S. Sivanandy
Sivananda Joga charakteryzuje się tym, że wykonuje się sekwencję 12 asan (pozycji) w określonym porządku. Stymuluje to kręgosłup w każdej płaszczyźnie co powoduje wzmocnienie i poprawę jego funkcjonowania. Ponadto są one ułożonych w ten sposób, że po każdej pozycji następuje kontr-pozycja, co powoduje, że efektywnie wpływamy na przywrócenie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Podczas każdej sesji stymulujemy wszystkie gruczoły hormonalne, co powoduje, iż harmonizujemy ciało, ale także równoważymy emocje. Zajęcia kończą się ćwiczeniem oddechowym i głębokim relaksem.

 

Pięć punktów jogi – joga jako sposób życia

Prawidłowe ćwiczenia (asany)

Asany, pozycje jogi, praktykowane regularnie wpływają korzystnie tak na ciało, jak i umysł – poprawiają krążenie, masują organy wewnętrzne, uelastyczniają kręgosłup, delikatnie rozciągają i jednocześnie wzmacniają mięśnie, uwrażliwiają zmysł równowagi, uczą cierpliwości i wytrwałości, a także rozwijają koncentrację i świadomość własnego ciała.

Prawidłowe oddychanie (pranayama)

Pranayama, praktyki oddechowe, uczą świadomego wykorzystania prany – siły życiowej. Dzięki temu mogą stać się przydatnym sposobem na radzenie sobie ze stresem, kryzysami emocjonalnymi, zmęczeniem i wieloma dolegliwościami dręczącymi współczesnego człowieka. Podobnie jak asany, praktyki oddechowe rozwijają koncentrację, wpływają na poprawę zdolności intelektualnych.

Prawidłowa relaksacja (savasana)

Śawasana, pozycja relaksacyjna, pozwala odsunąć na bok i na chwilę zatrzymać szalony bieg codziennych spraw. Uczy w jaki sposób w pełni zrelaksować ciało, wyciszyć umysł i znaleźć spokój ducha. Pozwala wsłuchać się w samego siebie i zrozumieć potrzeby własnego ciała.

Prawidłowa dieta

Składają się na nią świeże i nieprzetworzone produkty (warzywa, owoce, orzechy, ziarna i in.). Jest to dieta prosta i naturalna, a przez to zdrowa, pozwalająca na utrzymanie w dobrej kondycji i ciała, i umysłu.

Pozytywne myślenie i medytacja (Vedanta i dhjana)

Pozytywne myślenie i medytacja są kluczem do osiągnięcia spokoju umysłu. Stopniowo uczą umiejętności wyciszania emocji i kontrolowania myśli. Pozwalają w zgiełku codzienności zatrzymać się i z uwagą przyjrzeć własnemu wnętrzu, w którym można odleźć ciszę.